StarTech.com 1 Port USB to Null Modem RS232 DB9 Serial DCE Adapter Cable with FTDI - 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Female - 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male - Black - 1 Each - TAA Compliant
- MAXIMIZED PORTABILITY: This USB to serial RS232 adapter with FTDI features a single cable design removing the need for additional adapters and cables
- CORRECT DTE/DCE CONFLICTS: Convert your available USB port into a null modem RS232 DB9 serial port, resolving any DTE/DCE conflicts
- BROAD COMPATIBILITY: Compatible with your USB 1.0 or 2.0 ports, this RS232 converter works with your Windows, Mac or Linux systems
- FAST TRANSFER SPEEDS: Experience fast speeds with this serial adapter, supporting a Baud Rate up to 921.6Kbps
- TECH SPECS: 6 feet (1.8 meters); FTDI FT232RL Chipset; Max Baud Rate: 921.6 Kbps; 256 Bytes FIFO; None/Odd/Even/Mark/Space Parity Modes; 7 or 8 Data Bits; 1 or 2 Stop bits; TAA Compliant
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.7 m |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Chipset | FTDI - FT232RL |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Data bits | 7, 8 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Stop bits | 1, 2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 541728 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 98SE, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 208 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 205 g |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight | 88 g |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 335 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Overview
Add a Null Modem RS232 serial port to your laptop or desktop computer through USB
The ICUSB232FTN FTDI USB to Null Modem Serial Adapter Cable (1-Port) converts an available USB 1.1 or 2.0 port into an RS232 Null Modem serial DB9 port, solving DCE/DTE conflicts directly, without requiring additional cross-wired serial cables or adapters.
This compact adapter features COM retention, allowing the same COM port value to automatically be re-assigned to the port if the cable is disconnected and re-connected to the host computer, or if the system is rebooted. The integrated FTDI chipset supports additional customization, advanced features, and compatibility not necessarily offered by other solutions.
The USB to Null Modem adapter is compatible with a broad list of operating systems including Windows , Windows CE, Mac OS and Linux, making it easier to integrate into mixed environments.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage