StarTech.com 1 Port FTDI USB to Serial RS232 Adapter Cable with COM Retention - 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male - 1 x USB 2.0 Type A - Male - Black - 1 Each - TAA Compliant
- MULTI-USE FUNCTIONALITY: This versatile USB to serial RS232 adapter is perfect for a range of applications, from digital signage to connecting point-of-sale systems and barcode scanners
- CUSTOMIZABLE SOLUTION: This USB serial hub features an FTDI chipset, making it highly customizable and compatible, and the ideal solution for any setup
- COMPACT DESIGN: Designed with a small form factor, this serial RS232 converter is USB powered and requires no bulky power adapters or an outlet
- EASY INSTALLATION: This serial adapter ensures easy installation and operation with COM port retention that provides robust serial connectivity for legacy devices
- TECH SPECS: 6 feet (1.8 meters); FTDI FT232RL Chipset; Max Baud Rate: 115.2 Kbps; 256 Bytes FIFO; None/Odd/Even/Mark Parity Modes; 7 or 8 Data Bits; 1 or 2 Stop bits; TAA Compliant
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB 2.0 A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 0.2 m |
| Product colour | Black |
| Chipset | FTDI - FT232RL |
| Data bits | 7, 8 |
| Stop bits | 1, 2 |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Compatible operating systems | Windows CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11 Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 macOS 10.6 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0 Linux Kernel 3.0.x |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Relative humidity | 5 - 95% |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Width | 41.5 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 90 g |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 176 g |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Networking/Network Adapters/US |
Overview
Add an RS232 serial port with COM retention to your laptop or desktop computer through USB
The ICUSB2321F 1-Port USB to Serial RS232 Adapter Cable with FTDI chipset and COM Retention converts an available USB 1.1 or 2.0 port into an RS232 serial DB9 port to connect, monitor and control your serial devices. This compact adapter features COM retention, allowing the same COM port value to automatically be re-assigned to the port if the cable is disconnected and re-connected to the host computer, or if the system is rebooted. The ICUSB2321F uses the FTDI chipset which supports additional customization, advanced features, and compatibility not necessarily offered by other solutions. Compatibility with a broad list of Operating Systems including Windows , Windows CE, Mac OS and Linux, makes this product easy to integrate into mixed environments. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage