‹ Prev
Next ›
StarTech.com 2 Port USB A Female Slot Plate Adapter Cable - 2 x USB 2.0 Type A - Female - 2 x 5-pin - Silver - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Two standard A-type USB outlets mounted on a plate with 11.25 inch (285.75mm) cable to the 5 pin connectors
- Supports 4 or 5 pin motherboard connections
- Separate cables support a single row of 8/10 pins or 2 rows of 4/5
- USB V2.0 compliant
$14.19
Product Details
General Information
| Product Color | Silver |
| Connector 1 | 2 x IDC |
| Connector 2 | 2 x USB A |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 0.286 m |
| Product colour | Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, UL, REACH |
| Width | 287 mm |
| Depth | 55 mm |
| Weight | 120 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity inner carton | 200 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Components & Accessories/Cable |
Overview
Provides two USB port connections to a motherboard
The USBPLATE 2 Port USB A Slot Plate converts the USB pins from most AT style Pentium (and newer) motherboards to 2 standard USB A-Style ports. The plate can be mounted on the rear panel of a computer case, adding two USB A female ports for simple connection to USB peripheral devices.
The StarTech.com Advantage
- Add two standard A Female ports to the back of your computer
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews