‹ Prev
Next ›
StarTech.com USB 2.0 Cable - 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Female - 1 x 4-pin IDC USB 2.0 - Female - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- USB A Female to USB Motherboard Header Female
$9.99
Product Details
General Information
| Product Color | Gray Black |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.152 m |
| Weight | 13 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 15 g |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| I/O ports | USB |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Overview
Connect internal USB devices directly to the motherboard header connection
The USBMBADAPT USB A to USB Motherboard Header Adapter features a 4-pin USB header (female) connection, as well as a regular USB A (female) port, allowing you to connect internal USB devices directly to the motherboard header connection. The adapter cable offers a cost-effective solution for connecting multi-function front panels, or any device that relies on using an internal USB port. Constructed of high quality materials and expertly constructed for durable performance, the USBMBADAPT adapter is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews